17
Eylül
2018

Yazar
@Miltur

Yorum
Yorum

Vizesiz Budva

Adriyatik denizin kıyısında, Karadağ'ın en çok tercih edilen tatil bölgesi olan Budva. Kumlu uzun plajları, koyları, 2500 yıllık tarihi geçmişi ve eğlence dolu gece hayatıyla tatil severlerin uğrak noktası olan bir Balkan şehridir. Vizesiz Budva turları için bizlere ulaşmanız yeterli.

Budva şehri eski ve yeni olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Küçük bir yarım adanın üzerine kurulmuş olan, eski şehir Old Town'un içinde gezerken, Orta Çağ'ın kokusunu içinize çekip küçük dükkanlarını ve restoranlarını gezebilirsiniz. Budva'da gezilecek müzelerin başında Etnoğrafya Müzesi gelmektedir. Budva'nın tarihini çok iyi yansıtan bu müzede Yunan, Roma, Bizans ve Helenistik döneme ait eserleri görebilirsiniz. Tarihi 15. Yüzyıla dayanan Karadağ'ın en bilinen yerlerinden Stevi Stefan, dünyaca ünlü sanatçılara ev sahipliği yapmış arnavut kaldırımlı, şahane deniz manzaralı, sesiz ve sakin olan bu ada Budva'ya 15 dk'lık bir mesafededir. Budva'ya çok yakın olan diğer bir ada ise Budva'nın Hawai'si olarak tanınan Stevi Nicola adasıdır. Stevi Nicola adasına deniz taksi ya da minik botlarla ulaşabilirsiniz. Doğal yapısı bozulmamış bu adada bir çok farklı bitki ve hayvan türüne rastlayabilirsiniz. Dokunanlara şans getirdiğine inanılan şehrin merkezinde yer alan dans eden kız heykeli Budva'nın simgeleri arasındadır. Budva'nın en yüksek noktasında yer alan Hisar'da şehrin eşsiz manzarasıyla muhteşem fotoğraflar çekip tatilinizi ölümsüzleştirebilirsiniz. 

Budva'ya gelmişken balık ve karidesten yapılmış Montenegro Burger'i ve dana etinin çeşitli sebzelerle marine edilip limonlar eşliğinde sunulduğu Karadağ'ın meşhur yemeği Kastradina'yı tatmanızı öneririz.

Budva'da gece hayatı oldukça renklidir. Avrupa ülkelerinden hafta sonu eğlenmek için gelen bir çok turist bulunmaktadır. Parti ve eğlence şehrinde Uluslararası DJ’lerin pop, rock, tekno ve house tarzı müzik yaptıkları bir çok kulüp, bar ve disko bulunuyor.

Budva için Türk Vatandaşlarına vize gerekmemektedir.